Ръката на Буда
Плод на ръката на Буда е цитрусов плод, който прилича на блестяща, лимонена ръка, съставена от 5-20 „пръста“ висящи от малък изкривен лимон. За разлика от други цитрони, в кожената кора има малко или почти никаква сочна каша. Но подобно на други цитрусови плодове, ръчният плод на Буда е пълен с етерични масла, отговорни за неговия небесен лавандулово-цитрусов аромат. Цветовете, както и новите листа, са оцветени с лилаво, както и незрелите плодове.
Смята се, че ръчните овощни дървета на Буда са възникнали в Североизточна Индия и след това са били донесени в Китай през четвърти век от н.е. от будистки монаси. Китайците наричат плода „fo-shou“ и той е символ на щастие и дълъг живот. Често е жертвоприношение при храмовите олтари. Плодът обикновено се изобразява върху древнокитайски нефрит и дърворезба от слонова кост, лакирани дървени плоскости и щампи.
Японците също почитат ръката на Буда и е символ на късмета. Плодът е популярен подарък за Нова година и се нарича „бушкан“. Плодът се поставя отгоре на специални оризови питки или се използва в домашната токонома, декоративна ниша.
В Китай има дузина разновидности или под-разновидности на ръката на Буда, всеки малко по размер, цвят и форма. Ръчният цитрон на Буда и „пръста на цитрон“ се отнасят до ръчния плод на Буда. Ръката на Буда е кръстоска между лимона Yuma ponderosa и лимона.
За разлика от други цитрусови плодове, ръката на Буда не е горчива, което го прави идеалният цитрон за бонбони. Лимонът се използва за овкусяване на пикантни ястия или чайове, а целият плод - за приготвяне на мармалад. Избухливият аромат прави плода идеален естествен освежител на въздуха и се използва и за парфюмна козметика. Плодът може да се използва и за вливане на любимата ви напитка за възрастни; просто добавете нарязани плодове на Буда към алкохол, покрийте и оставете да престоят няколко седмици, след което се насладете на лед или като част от любимата си смесена напитка.
В китайската медицина ръката на Буда заема важно място. Смята се, че плодът обхваща 3 меридиана на човешкото тяло: черен дроб, далак и бели дробове. За терапевтични цели се препоръчва да се вземат от 3 до 6 грама бульон или тинктура на ден.
- Подобно на други цитрусови плодове, восъчната кожа на зрелите ръце на Буда е жълта или ярко оранжева без признаци на мухъл..
- Не вземайте плодове с отпусната или суха кожа..
- Когато узрее, цитрусът става изненадващо ароматен, запълвайки околното пространство с прясно лимонено плуване.
- Внимателно надраскайте кожата с нокът: ако на пръста има мазен остатък, плодът е готов за ядене.
В Китай и Япония изсушените ръце на Буда се използват за ароматизиране на гардероби или просто висят около къщата, за да привлекат късмет и да поддържат добро настроение. Трябва да опитате.